Ana Sayfa      Çocuk Kral Tutankamon


 

TUTANKAMON’UN MEZARININ KESFI

 

1903 ve 1912 yılları arasında Amerikalı bir iş adamı olan Teodore M.Davis, Krallar Vadisindeki kazı çalışmalarının maliyetini üstlenmis ve bu çalışmalardan biri Mısır bilimcisi Howard Carter tarafından yapılmıştır.Birlikte içinde ,Tutmosis ve Hatşepsut’un da mezarlarının ve Tutankamon’un büyük anne ve babası olma ihtimali bulunan Yuya ve Tuya nın bozulmamış mezarları  da olan bir çok önemli keşif yapmışlardır.

Ayrıca Davis, Tutankamon’un mezarının civarlarda olabileceğini soruşturan birçok ipucu bulmuştur. Biri ,Tutankamon’un cenaze mobilyalarını içeren hırsızın hazinesiydi. Diğeri,1907 de keşfedilen Tutankamon’un mühür betimlemeleri, dogal sodyum karbonat ve diğer mumyalama malzemeleriyle dolu dantel keseler ve cenaze töreninden kalanların bulunduğu bir çukurdu. En sonunda, büyük bir kaya parçasının yakınında Davis, Tutankamon’un adını taşıyan mavi bir çini kupa buldu. Fakat, bir çok verimsiz araştırma sonunda Davis, artık daha fazla kraliyet mezarının bulunmayacağına inanarak Vadi’den ayrıldı.

Howard Carter ve onun İngiliz koruyucusu, Carnarvon’un 5. kontu,1914 te kazma hakkını elde etti ve işe hazırlandılar. Fakat 1.Dünya Savaşı çıkınca bu fikirden vazgeçmek zorunda kaldılar. 1917 de tekrar işe koyuldular ancak, Davis’ten daha şanslı degildiler. Beş başarısız sezondan sonra tam Lord Carnarvon pes etmeye hazırdı ki, Carter bir şans daha istedi. Kazıya 1 kasım 1921 de yeniden başlandı. Eski yapıyı yıkarlarken merdiven basamaklarının en tepesi de açığa çıkmıştı.
 

Mezarın Açılışı

Ertesi gün öğleden sonra, merdivenler temizlendi ve müfettişler tarafından,  mühürlenmiş bir eşik bulundu. Bir sonraki sabah Carter, Lord Carnarvon’a buluşunu bildiren bir telgraf gönderdi. Lord Carnarvon ve kızı 23 Kasımda Luksora geldi. Merdiven tekrar açıldı ve eşiğin alt kısmının yükünü hafifleten geriye kalmış 4 basamak ta temizlendi. Daha çok kazanların sevindiği şey, Tutankamon’un mührüyle damgalanmış uzun zamandır aranan mezarın asıl kapatılmış olduğu yerdeydi fakat müfettişler bunların tekrar damgalanmış olduklarını söylemişlerdi ki bu, mezarın hala bazı cenaze malzemeleri içerdiği anlamına gelmekteydi.

Kapının arkasındaki eğimli tüneli temizledikten sonra başka bir mühürlenmiş eşik buldular. Carter atmakta olan heyecanını şöyle açıkladı:

“Yavaşça, izleniyormuşuz hissine kapıldık, eşiğin alt kısmını kapatan yol enkazından geri kalanlar kaldırıldı, sonunda tüm kapı karşımızdaydı. Zamanı gelmişti. Titreyen ellerimle sol üstte küçük bir gedik açtım. Ulaşabildiğim kadar karanlık ve boşluk, önümde duran ne varsa az önce temizlediğimiz geçit gibi bomboştu. Gaz kaçağına karşı önlem olarak mumlarla kontroller yapıldı ve sonra gediği biraz daha genişleterek içeri bir mum soktum ve dikkatle baktım. Lord Carnarvon, Leydi Evelyn ve Callender sonucu duymak için yanımda sabırsızlıkla duruyorlardı. Başka hiçbir şey göremedim, odanın içinden çıkan sıcak hava mumun titreşmesine neden oldu ama gözlerim loş ışığa alıştıkça sisten ayrılan odanın ayrıntıları, garip heykeller ve hayvanlar, her yerde altının parıltısı yavaşça belirdi. Kısa bir süreliğine, orada duranlar sonsuzluk gibi görünmüş olmalıydı, öylece kalakalmıştım. Ve Lord Carnarvon merakına daha fazla dayanamayarak heyecanla; ‘Bir şey görebiliyor musun?’ diye sordu. Tek diyebildiğim; ’Evet harika şeyler görüyorum’ oldu. Sonra deliği biraz daha genişleterek içeriye bir elektrik lambası soktuk.’’
 
 
 
 
 
Mezarda Bulunanlar

Tutankamon’un mumyası altın bir tabut inde bulundu. Bu,iki tane daha tabutun içine yerleştirilmişti. En içteki altından yapılmıştı ve ikincisi değerli taşlarla süslenmiş altınla kaplı ahşaptandı. Bu tabutlar mezardan çıkarılmış diğer hazinelerle birlikte Kahire Müzesinde sergilenmektedir. Tutankamon’un cesedi ise en dıştaki tabutta, hala Krallar Vadisindeki mezarındadır.

Mumyanın yüzünde saf altından bir maske vardı. Tutankamon kraliyet başğını giyerken gösterilir ki bunun içindeki mavi çizgiler lacivert taşının taklidi olan cam macunundan yapılmıştır. Gözleri,dikkat çekici olması ve yaşayan bir kral olduğunun vurgulanması için kuvars ve obsidyen taşındanden işlenmiştir. Osiris’e dönüşğünü göstermek için ise kavisli bir takma sakal takmıştır.

Tutankamon’un mumyası hepsi sembollerle dolu olan 150 paça mücevher ile süslenmiştir. Kanatlı bok böceği güneş tanrısı Kefri’dir. Yukarı ve Aşağı Mısırın sembolü olan nilüfer çiçeğini ve papirüsü,ve sonsuzluğun sembolü olan shen halkalarını tutar.Her iki tarafta uraeus güneş çemberi takmış Mısır’ın düşmanlarına zehir tüküren kobra yılanı vardır. Yukarısında güneş botu ya da Horus’un gözü(ay)nü taşıyan udjat vardır. Bu, iki tane daha ay çemberi takan urei ile çevrelenmiştir.  Bütün bu parçalar kralın cennete çıkmasını ve sonsuzluğa hüküm vermesini temsil eder.